Bir Avuç Toprak

Bir Avuç Toprak, senaryo, yapım ve yönetmenliğini Osman F. Seden’in üstlendiği 1957 yapımı Türk filmidir. Film, roman uyarlamasıdır. Osman Sedenin 1957 yılında çektiği ikinci film, Bir Avuç Toprak”tı. Başrolünü yine Kemal Film’in anlaşmalı Oyuncusu Ayhan Işık oynamış, Pervin Par da ona eşlik etmişti.

 

Bir Avuç Toprak, senaryo, yapım ve yönetmenliğini Osman F. Seden’in üstlendiği 1957 yapımı Türk filmidir. Film, roman uyarlamasıdır. Osman Sedenin 1957 yılında çektiği ikinci film, Bir Avuç Toprak”tı. Başrolünü yine Kemal Film’in anlaşmalı Oyuncusu Ayhan Işık oynamış, Pervin Par da ona eşlik etmişti. Filmde, köyün en güzel kızına aşık olan bir ağa ile kızın sözlüsü arasında geçen çatışma anlatılmaktaydı. Bu toprak ağası ile bir yarıcının toprak meselesinden değil, bir gönül işinden dolayı çatışmalarını konu edinen “Bir Avuç Toprak”ta, kahramanının öldürülüşü ile olumsuz bir sonuca ulaşan film, Ayhan Işık’ı yeni başarılara taşıyan filmlerden biri olur .

Yönetmen Osman F. Seden
Senaryo Osman F. Seden
Yap1mc1 Osman F. Seden
Görüntü Yönetmeni Kriton 0lyadis
Eser Muharrem Gürses
Süre 107 Dak.
Tür Melodram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Oynayanlar
Ayhan Işık Ömer
Talat Artemel Kerim(Ağa) Sağıroğlu
Pervin Par Gülnaz
Turgut Özatay Kaplan
Atıf Kaptan Kahya
Nubar Terziyan Mehmet Ağa
Aliye Çakar Hüseyin Güler Bekir
Kemal Ergüvenç Cezaevi Müdürü
Mehmet Ali Akpınar Kemal
Muammer Gözalan Savcı

NOTLAR:
Jenerikte, filmin 1948’de Anadolu’nun bir kasabasında geçtiği belirtilmektedir.
Film Muharrem Gürses’in bir gazetede tefrika edilen Uçurumdaki Kız adlı romanından uyarlanmıştır (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 89).
Talat Artemel filmin Bolu çekimleri sırasında rahatsızlığı sebebiyle hayatını yitirdi (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 89).

 

Kaynak: Türk Sineması Araştırmaları

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.